YZPST-BTA60
Home  >  Products  >  Semiconductor Device  >  Triac  >  YZPST-BTA60
description1
Product description
BTA60 Series 60A TRIACs
DESCRIPTION:
YZPST-BTA60 triac
Symbol
Value
Unit
IT(RMS)
60
A
VDRM VRRM
1200/1600
V
VTM
1.55
V
ABSOLUTE MAXIMUM RATINGS
Parameter
Symbol
Value
Unit
Storage junction temperature range
Tstg
-40 ~150
Operating junction temperature range
Tj
Repetitive peak off-state voltage (T =25)
VDRM
Repetitive peak reverse voltage (T =25)
VRRM
RMS on-state current
IT(RMS)
60
A
Non repetitive surge peak on-state current (full cycle, F=50Hz)
ITSM
500
I2t value for fusing (tp=10ms)
I2t
A2S
Critical rate of rise of on-state current
(I =2×IGT)
dI/dt
50
A/μS
Peak gate current
IGM
8
Average gate power dissipation
PG(AV)
1
W
ELECTRICAL CHARACTERISTICS (T=25unless otherwise specified)
3 Quadrants
Test Condition
Quadrant
IGT
V =12V R =33Ω
MAX.
50
mA
VGT
MAX.
1.3
VGD
VD=VDRM Tj=125℃ R=3.3KΩ
MIN.
0.2
IL
IG=1.2IGT
80
mA
II
180
IH
IT=100mA
80
dV/dt
VD=2/3VDRM Gate Open Tj=125
MIN.
V/μs
STATIC CHARACTERISTICS
Parameter
Value(MAX.)
VTM
ITM =80A tp=380μs